Сюжет твору
Людське життя знаходиться в постійному русі завдяки боротьбі суперечливих явищ, тому предметом відображення у художніх творах стають численні конфлікти. Суть цих конфліктів розкривається у художніх творах у певних подіях, у розвитку дій.
Розвиток подій, які відбуваються в житті змальованих у творі людей, називається сюжетом (фр. – “предмет”).
У сюжеті розкривається зміст літературного твору через розгортання певного життєвого конфлікту, а також взаємин між виведеними персонажами.
У сюжеті відображаються суспільні відносини, даються картини формування й розвитку людських характерів. Отже, сюжет є основою для об,єднання складових частин твору в єдине ціле.
Більшість художніх творів мають сюжетну будову, у них змалоьвані події, основою яких є конфлікт і його розвиток.
Безсюжетними є лише нариси природи.
Часто в основу сюжету письменники беруть життєві факти.
Вивченням сюжету літературного твору з,ясовують такі основні питання:
- відбиття у сюжеті правди життя;
- суспільна значимість конфлікту, який відображається у сюжеті;
- позиція автора в оцінці явищ життя;
- художня майстерність автора у розгортанні сюжету.
У сюжетній будові літературних творів є такі компоненти:
1) Експозиція (передісторія) – виконує службову роль. Готує до такого розуміння образів твору, якого домагається автор (розкриття характерів, минулого і т.п.) Експозиція є не у кожному творі.
2) Зав,язка – подія, з якої виростає основний конфлікт твору. Вона спрямовує дію до її остаточного розв,язання.
3) Розвиток дії (перипетії – з гр. “несподівана подія”) – сума обставин, які змінюють одна одну і в яких розгортається дія, повністю виявляють себе характери дійових осіб. Нагромадження триває до того часу, поки не трапиться подія, яка змінює обстановку, приводить до необхідності розв,язання конфлікту. Це і буде кульмінацією твору.
4) Кульмінація (лат. – “вершина”) – подія, що означає найвище напруження конфлікту. Після кульмінації розвиток дії отримує інший напрям, спрямовується до розв,язки.
5) Розв,язка – логічне завершення ланцюга подій, які зазнали докорінного перелому в кульмінації.
6) Післяісторія (епілог) – розповідається про подальшу долю дійових осіб, у загальних рисах ідеться про їх майбутнє. Епілог є не у кожному творі.